خانه / ابر وکیل در خراسان / وکیل در دادسرا مشهد

وکیل در دادسرا مشهد

صلاحیت دادسرا

به طور کلی صلاحیت دادسراها اعم از دادسراهای عمومی و‌یا اختصاصی و اعم از  بازپرس ها و یا دادستان ها تابع صلاحیت دادگاهی است که دادسرا در معیت آن تشکیل شده و انجام وظیفه میکند.
باید اضافه کرد که دادسرا علاوه بر شایستگی رسیدگی به جرایمی که در صلاحیت دادگاه های حوزه مربوطه آن است صلاحیت دارد که در صورت وجود یکی از شرایط زیر به جرایم ارتکابی در خارج از حوزه قضایی خود نیز رسیدگی نماید:

 

۱- در صورتیکه جرم در حوزه آن کشف شود
۲-در صورتیکه متهم در حوزه آن اقامت داشته باشد
۳-در صورتیکه متهم در حوزه آن دستگیر شود

در کلیه موارد فوق دادسرای محل اقامت، دستگیری و یا کشف جرم تحقیق مقدماتی را انجام میدهد و اقدام لازم برای حفظ آثار و علایم جرم معمول میدارد و آنگاه با صدور قرار مقتضی پرونده امر را به دادسرای صالح میفرستد.

نکته: 
مبنای ارجاع پرونده های کیفری به دادگاه های جزایی، کیفرخواست دادسرا است؛ بدین توضیح که کیفرخواست دادسرا به عنوان هر دادگاهی صادر شده باشد پرونده به همان دادگاه ارجاع میشود.
هرگاه کیفرخواست دادسرا به عنوان دادگاه کیفری عمومی صادر گردد پرونده به دادگاه کیفری عمومی ارجاع میشود اگر در انتخاب مرجع صالح رسیدگی ، دادسرا مرتکب اشتباهی شده باشد به عهده دادگاه مرجوع الیه است که در صورت نداشتن شایستگی قرار عدم صلاحیت صادر و پرونده امر را به دادگاه صالح بفرستد.

 

اصل در صلاحیت :

صلاحیت تعقیب جرایم بر عهده دادسرایی است که جرم در حوزه ی قضایی آن دادسرا به وقوع پیوسته واستثنا م26 انجام وظایف دادسرا ،در خصوص جرایمی که در صلاحیت دادگاهی غیر از دادگاه محل وقوع جرم است ،با دادسرایی است که در معیت دادگاه رسیدگی کننده وجود دارد .مثال :جرم هواپیما ربایی –جرایم اتباع بیگانه –جرایم یک سری مقامات . جرایم در خصوص مالکیت معنوی و ثبت علائم و اختراعات.که در تهران رسیدگی می شود که در نتیجه دادسرای همان جا (یعنی تهران )صالح به رسیدگی است.
 

 

 

 

وکیل در مشهد

تماس با وکیل در مشهد

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد 3

 

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

وکیل جرائم حدی و تعزیری در مشهد

جرائم در یک تقسیم بندی به دو گروه حدود و تعزیرات تقسیم می گردند. بعضی از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...