خانه / ابر وکیل در خراسان / وکیل حق حبس و مهریه در مشهد

وکیل حق حبس و مهریه در مشهد

 

 مطالبه نفقه و مهریه و استفاده از حق حبس از سوی زن

 اگر زوجه پس از وقوع عقد تمکین خود را مشروط به اخذ تمام مهریه کند، در این صورت تا زمانی که تمام مهریه به او پرداخت نشده باشد مستحق نفقه هم هست. این حق که به آن حق حبس گفته می شود مشروط به چند امر است: 

۱- مهریه حال باشد:
یعنی مهریه که در زمان عقد تعیین و ذکر می‌شود بنا بر پرداخت نقد و عندالمطالبه باشد. ولی اگر مهریه حال نباشد و اقساطی باشد و یا آنکه علاوه بر کلمه عندالمطالبه قید عندالاستطاعه هم گنجانده شود در این صورت دیگر حال نیست و در این صورت زن نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند.

۲- زن حاضر به تمکین باشد:
لکن آن را مشروط به اخذ تمام مهریه کند. ولی اگر زوجه بگوید حاضر به تمکین نیستم هر چند، مرد تمام مهریه را نقداً بدهد در این صورت هم مستحق نفقه نیست.

۳- زوجه قبل از استفاده از حق حبس به اختیار خود تمکین نکرده باشد:
پس اگر زوجه ولو یک بار با میل و اختیار خود حاضر به تمکین خاص و عمل زناشویی با زوج شود، در این صورت هم حق حبس برای وی محفوظ نخواهد بود. / کانال شبکه حقوق

مواد قانونیِ مرتبط

ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی می گوید: «زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود». 
مستنبط از ماده مذکور آن است که زوجه هم می‌تواند نفقه خود را مطالبه کند و هم تمکین نکند مگر پس از دریافت مهریه. 

ماده ۱۰۸۶ می‌گوید: «اگر زن قبل از اخذ مهریه با اختیار خود به ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمی‌تواند از حکم ماده قبل استفاده کند، معذلک حقی که برای مطالبه دارد ساقط نخواهد شد».
این ماده هم ناظر بر آن است که زوجه قبل از استفاده از حق حبس تمکین نموده باشد و این تمکین هم با اختیار باشد. ولی اگر عمل زناشویی به میل و اختیار نباشد مثلا در حالت خواب زوجه باشد و یا آنکه با اکراه و اجبار باشد در این صورت حق حبس زوجه ساقط نمی شود.

 

 

 

 

تماس با وکیل در مشهد

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل در مشهد

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد 3

 

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

بازدید سرزده رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه صبح یکشنبه به صورت سرزده از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه (۱۲۹) ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...