خانه / ابر وکیل در خراسان / وکیل جرم شرب خمر در مشهد

وکیل جرم شرب خمر در مشهد

جرم شرب خمر یا شرابخواری (مصرف مسکر)

ماده 264 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392: مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن، کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط، به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

تبصره- خوردن فقاع (آب جو مسکر) موجب حد است هر چند مستی نیاورد.

نکته2: در قانون سابق، منحصرا، شرب (نوشیدن) را گفته بود یعنی صرفا شامل مایعات مست کننده می شد اما در قانون جدید (مصوب 1392) کلماتی از قبیل تدخین (استعمال از طریق دود کردن) نیز آمده است. لذا می توان گفت که در قانون جدید، به گستره ی مسکرات افزوده شده است.

ماده 265 قانون مجازات اسلامی: «حد مصرف مسکر، هشتاد ضربه شلاق است.»

نکته1: حکم این ماده مستند به روایات شرعی است.

نکته2: کلمه ی «حدود» چهارده بار در قرآن بیان شده و به معنای احکام الهی است؛ یکی از احکام الهی، مجازاتهای شرعی می باشد.

نکته3: جرایم مربوط به شرب خمر و مشروبات الکلی در تهران، در دادسرای ارشاد (دادسرای ناحیه 21) و مجتمع قضایی ارشاد رسیدگی می شود.

نکته 4: اگر متهم در مرجع انتظامی (درکلانتری یا آگاهی) یا نزد بازپرس اقرار به جرم کند اما در دادگاه نزد قاضی ادعا کند که اقرار او با تهدید و ارعاب یا شکنجه گرفته شده است ادعای وی بدون نیاز به دلیل و سوگند (قسم) پذیرفته می شود؛ یعنی صرف گفتن این حرف، برای قبول شدن آن کافی است (ماده 218 قانون مجازات اسلامی و همچنین اصل 38 قانون اساسی.)

نکته5: اقرار در صورتی اعتبار شرعی دارد که نزد قاضی در دادگاه انجام شود. (تبصره 2 ماده 218 قانون مجازات اسلامی)

نکته6: دادگاه نمی تواند کیفیت، نوع و میزان حدود شرعی را تغییر دهد یا مجازات آن را کم و زیاد یا تبدیل یا حذف کند، مگر اینکه متهم توبه کند یا عفو به کیفیت مقرر در قانون (ماده 219 قانون مجازات اسلامی)

نکته7: در خصوص تعداد حدود، در بین فقیهان اتفاق نظر وجود ندارد؛ در نتیجه و بر همین مبنا، در قانون سابق مجازات اسلامی، افساد فی الارض، بغی و سب النبی (دشنام دادن به پیامبر اسلام) جزو جرایم تعزیری بود اما در قانون (مصوب 1392) جزو جرایم حدی قرار گرفته است.

ماده 266 قانون مجازات اسلامی- «غیر مسلمان تنها در صورت تظاهر به مصرف مسکر، محکوم به حد می شود.

تبصره- اگر مصرف مسکر توسط غیر مسلمان علنی نباشد لکن مرتکب در حال مستی در معابر یا اماکن عمومی ظاهر شود به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می گردد.»

نکته: اگر شخص غیر مسلمان، به صورت علنی و متجاهرانه، شرب خمر کند، علاوه بر اجرای حد (هشتاد ضربه شلاق) به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می شود (ماده 701 قانون مجازات اسلامی)؛ گرچه در خصوص قسمت دوم، یعنی مجازات تعزیری (زندان) اختلاف نظر وجود دارد.
 

 

 

 

تماس با وکیل در مشهد

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل در مشهد

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد 3

 

 

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

وکیل جرائم حدی و تعزیری در مشهد

جرائم در یک تقسیم بندی به دو گروه حدود و تعزیرات تقسیم می گردند. بعضی از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...