خانه / ابر وکیل در خراسان / وکیل جرم اختلاس در مشهد

وکیل جرم اختلاس در مشهد

 

اختلاس

در لغت به معنی برداشتن شیء یا مال یا وجوه دولتی است.اما در اصطلاح فقهی،اختلاس به معنی ربودن مال منقول دیگری از غیرمعنای غیرحرز به زبانی ساده‌تر اگر بیان شود بهتر است و از راه حیله و توسل به زور است.

از نظر حقوق جزا نیز اختلاس عبارت از تصاحب و بردن وجه یا مال متعلق به دولت و بیت‌المال یا اشیای سپرده‌شده به یکی از کارکنان دولت یا ماموران به خدمات عمومی اعم از رسمی و غیررسمی و سایر نهادهای انقلابی است.

بنابراین اختلاس یکی از تعدیات کارمندان دولت و ماموران به خدمات عمومی است که نسبت به اموال و وجوه عمومی و بیت‌المال یا متعلق به اشخاصی که به آنها سپرده شده است،مرتکب می‌شوند.

به عبارت دیگر،اختلاس نوع خاصی از خیانت در امانت است که مأموران دولتی از طریق تصاحب وجوه و اموالی که برحسب وظیفه به آنها سپرده شده است،مرتکب می‌شوند.

جرم اختلاس جرمی ساده،آنی و مقید است. مرتکب آن باید کارمند دولت باشد،در آن سپردن شرط است.موضوع اختلاس وجوه و یا اموال منقول است.در اختلاس علاوه بر ورود ضرر انتفاع مرتکب یا دیگری شرط است.رفتار مجرمانه این جرم تصاحب است.

موضوع جرم اختلاس

شامل اموال غیرمنقول نمی‌شود و تنها مربوط به اموال منقول است؛ البته اموال منقول موضوع اختلاس در مرحله نخست شامل تمامی اموال منقول متعلق به دولت و بیت‌المال از قبیل وجوه،مطالبات، حواله،سهام،اسناد و اوراق بهادار متعلق به هر یک از سازمان‌ها و موسسات دولتی است و در مرحله بعدی،شامل تمامی اموال متعلق به اشخاص حقیقی است که به کارمندان و مستخدمان دولتی اعم از رسمی و غیررسمی و مأموران به خدمات عمومی و سایر نهادهای انقلابی و شرکت‌های دولتی و موسساتی که به کمک مستمر دولت اداره می‌شوند،به‌مناسبت انجام وظیفه سپرده شده است.

تحقق عنصر مادی جرم اختلاس موکول به وجود شرایط و مقدماتی ویژه،سمت مرتکب جرم و وجود رابطه امانی براساس قانون استخدام کشوری است. 

مرتکب جرم اختلاس که یکی از کارمندان دولت یا سایر نهادهای انقلابی است،باید فعل مجرمانه خود را به صورت برداشتن یا تصرف ناروا نسبت به اموال منقول دولتی یا متعلق به اموال اشخاص حقیقی که به مناسبت وظیفه به او واگذار شده است،به مرحله اجرا بگذارد.

بنابراین هرگاه اموال دولتی توسط افراد عادی تصاحب یا برداشت شود مانند اینکه کالای دولتی برای حمل و نقل به اشخاصی از قبیل متصدیان بنگاه‌های حمل و نقل یا راننده سپرده شود، به‌عنوان خیانت در امانت قابل تعقیب خواهد بود.اگر هم اموال دولتی به افراد عادی سپرده نشده باشد،بردن این اموال به‌عنوان سرقت قابل پیگرد است.

 

 

 

 

تماس با وکیل در مشهد

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل در مشهد

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد 3

 

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

وکیل جرائم حدی و تعزیری در مشهد

جرائم در یک تقسیم بندی به دو گروه حدود و تعزیرات تقسیم می گردند. بعضی از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...