وکیل اجرت‌المثل در مشهد

آزادی بیش از یک هزار زندانی هرمزگانی با عفو مقام معظم رهبری
مارس 15, 2019
اصل برائت
مارس 15, 2019

وکیل اجرت‌المثل در مشهد

 اجرت‌المثل زن چیست ؟

اجرت المثل حقی است که شرع و قانون برای زنان در نظر گرفته است.
زن، وظیفه تمكین عام(مثلا برای خروج ازمنزل، ادامه تحصیل،کار و…نیاز به اجازه شوهر دارد ) و تمكین خاص( مربوط به وظایف  زناشویی ست) دارد.
 در غیر از مواردبالا زوجه درقبال اموری که درمنزل انجام میدهد می‌تواند مطالبه پاداش کند به شرطی که قصد انجام آن را به طور رایگان نکرده باشد.

مبنای حقوقی:
هرگاه شخصی مال خود را به دیگری تسلیم نماید یا دیگری را از منافع كار خویش بهره‌مند كند، فرض بر عدم تبرع است و نباید عمل فرد را به قصد تملیك و بخشش دانست. این معنای اصل «عدم تبرع» است كه محكمترین مبنا بر تأسیس نحله و اجرت المثل می‌باشد.
ماده 336 قانون مدنی مقرر داشته :‌ هرگاه كسی بر حسب امرِ دیگری اقدام به عملی نماید كه عرفاً‌برای آن عمل اجرتی بوده یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد عامل مستحق عمل خود خواهد بود، مگر اینكه معلوم شود قصد تبرع داشته است.
بند الف تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب 28/آبان/1371 مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این مورد را مقرر داشته است.

مبنای شرعی :
در مبنای شرعی «نحله» آیات شریفه‌ی 229 و 231 سوره بقره وجود دارد كه در آنها خداوند متعال مرد را به رها نمودن زن با احسان تشویق نموده است.

شرایط دریافت اجرت المثل چیست؟

۱– فقدان قصد تبرع :
زوجه ممکن است در زندگی مشترک در مقابل انجام کارها قصد مطالبه هیچ وجهی را نداشته باشد که میگویند زوجه ( قصد تبرع )دارد که دراینجا زوجه نمی‌تواند تقاضای اجرت المثل  ایام زوجیت بدهد.
اثبات این موضوع با کسی است که مدعی است زوجه کارها را بطور رایگان انجام داده است که قاعدتا این شخص زوج میباشد.

۲- طلاق از سوی زوجه نباشد :
 برای تقاضای اجرت المثل ایام زوجیت باید شوهر تقاضای طلاق کند. ضمنا بدانیم وقتی درخواست طلاق ازسوی شوهر ناشی ازتخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق رفتار زوجه باشد دراین صورت نیزاجرت المثل به زن تعلق نمی‌گیرد.   

چگونگی تعیین اجرت المثل :
این امر با ارجاع به کارشناسی بدون درنظر گرفتن وضعیت مالی زوج مشخص می‌شود
نحوه اقامه دعوی :
زوجه می‌تواند دادخواست اجرت المثل را مستقل از دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش دهد و نیازی نیست که پس از طلاق به این امر اقدام کند و قبل از طلاق نیز امکان دارد، فلذا اگر زوجه قبل از اجرای صیغه طلاق چنین اقدامی کند، اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر موکول به پرداخت حقوق زن خواهد بود.

 

 

 

 

وکیل در مشهد      

تماس با وکیل در مشهد   

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *