خانه / ابر وکیل در خراسان / تشریفات طولانی، از جدی‌ترین مشکلات قوانین در کشور

تشریفات طولانی، از جدی‌ترین مشکلات قوانین در کشور

دادستان سمنان معتقد است که بروکراسی پیچیده، ابهام و تشریفات متعدد قوانین را از کارایی لازم تهی کرده است.

 حیدر آسیابی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار جدید سمنان برگزار شد اظهار کرد: متاسفانه قوانین ما ابهام زیادی دارند و همین ابهام مانع از پیشبرد امور می‌شود.

وی از تشریفات طولانی به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات قوانین در کشور نام برد و افزود: جدا از تشریفات طولانی، نبود ضمانت اجرایی معضل ما در اجرای قوانین است که سبب شده یا قوانین اصولا اجرایی نشوند و یا به طور ناقص اجرایی شوند.

دادستان سمنان ادامه داد: گاهی یک قانون حمایتی با هدف حمایت از بخش تولید وضع شده اما آنقدر اجرای آن به بخش نامه ها و آیین نامه ها ارجاع داده شده که کارایی لازم را از دست داده است.

آسیابی با انتقاد از افزودن برخی ارجاعات به قوانین از سوی دستگاه ها، بانک ها و سازمان ها خاطرنشان کرد: این در حالیست که اصل و روح آن قانون هیچ قیدی ندارد؛ لذا همین ارجاعات متعدد سد اجرایی شدن قانون شده و میزان اثرگذاری آن را به شدت کاهش داده و از این رو دیگر کارایی لازم را ندارد.

این عضو ارشد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان از بند "و" تبصره 16 قانون بودجه 97 به عنوان نمودی از اینگونه قوانین نام برد و گفت: قانون باید قاطع و تسهیل کننده باشد.

وی به برخی مشکلات قضایی در نتیجه این رویکرد به قوانین اشاره و اظهار کرد: متاسفانه بعد از هر قانون شاهد تشکیل تعداد زیادی پرونده قضایی هستیم که این پرونده ها ناشی از همین رویکرد نامناسب به تقنین و اجرای قوانین است.

دادستان سمنان با اذعان به اینکه ما در وضع قوانین ضعف جدی داریم ادامه داد: به طور مثال در همین بند "و" تبصره 16 تکلیف ما با قانون مشخص نیست و همین منجر به یکسری مشکلات در روند اجرای قانون شده است.

آسیابی بر ضرورت بهره گیری بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی و خصوصا شوراهایی همچون شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی تاکید کرد و گفت: این شوراها می توانند به عنوان اتاق فکر اقتصاد مقاومتی عمل کنند.

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

وکیل جرائم حدی و تعزیری در مشهد

جرائم در یک تقسیم بندی به دو گروه حدود و تعزیرات تقسیم می گردند. بعضی از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...