خانه / ابر وکیل در خراسان / تشریفات طولانی، از جدی‌ترین مشکلات قوانین در کشور

تشریفات طولانی، از جدی‌ترین مشکلات قوانین در کشور

دادستان سمنان معتقد است که بروکراسی پیچیده، ابهام و تشریفات متعدد قوانین را از کارایی لازم تهی کرده است.

 حیدر آسیابی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار جدید سمنان برگزار شد اظهار کرد: متاسفانه قوانین ما ابهام زیادی دارند و همین ابهام مانع از پیشبرد امور می‌شود.

وی از تشریفات طولانی به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات قوانین در کشور نام برد و افزود: جدا از تشریفات طولانی، نبود ضمانت اجرایی معضل ما در اجرای قوانین است که سبب شده یا قوانین اصولا اجرایی نشوند و یا به طور ناقص اجرایی شوند.

دادستان سمنان ادامه داد: گاهی یک قانون حمایتی با هدف حمایت از بخش تولید وضع شده اما آنقدر اجرای آن به بخش نامه ها و آیین نامه ها ارجاع داده شده که کارایی لازم را از دست داده است.

آسیابی با انتقاد از افزودن برخی ارجاعات به قوانین از سوی دستگاه ها، بانک ها و سازمان ها خاطرنشان کرد: این در حالیست که اصل و روح آن قانون هیچ قیدی ندارد؛ لذا همین ارجاعات متعدد سد اجرایی شدن قانون شده و میزان اثرگذاری آن را به شدت کاهش داده و از این رو دیگر کارایی لازم را ندارد.

این عضو ارشد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان از بند "و" تبصره 16 قانون بودجه 97 به عنوان نمودی از اینگونه قوانین نام برد و گفت: قانون باید قاطع و تسهیل کننده باشد.

وی به برخی مشکلات قضایی در نتیجه این رویکرد به قوانین اشاره و اظهار کرد: متاسفانه بعد از هر قانون شاهد تشکیل تعداد زیادی پرونده قضایی هستیم که این پرونده ها ناشی از همین رویکرد نامناسب به تقنین و اجرای قوانین است.

دادستان سمنان با اذعان به اینکه ما در وضع قوانین ضعف جدی داریم ادامه داد: به طور مثال در همین بند "و" تبصره 16 تکلیف ما با قانون مشخص نیست و همین منجر به یکسری مشکلات در روند اجرای قانون شده است.

آسیابی بر ضرورت بهره گیری بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی و خصوصا شوراهایی همچون شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی تاکید کرد و گفت: این شوراها می توانند به عنوان اتاق فکر اقتصاد مقاومتی عمل کنند.

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

آخرین وضعیت پرونده حمله سگ به یک خانواده در لواسان

رییس دادگستری لواسانات درباره آخرین وضعیت پرونده حمله سگ به یک خانواده در لواسان توضیحاتی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...