خانه / ابر وکیل در خراسان / اقرار در دادگاه و خارج از دادگاه

اقرار در دادگاه و خارج از دادگاه

 اقرار در دادگاه و خارج از دادگاه:

 اقرار در خارج از دادگاه:

وقتی اقرار در خارج از دادگاه به عمل آمده باشد، قضات با استفاده از وسایلی چون شهادت، صورت‌جلسه نوشته یا بررسی عملکرد بزه­کار مثل اعتراف کتبی بزه­کار به ارتکاب جرمی که بعد از آن بلافاصله خودکشی نموده باشد در جریان کیفیت اقرار قرار می­‌گیرند در این صورت برای تعیین اعتبار و ارزش چنین اعتراف و اقراری قواعد حاکم بر شهادت و ضوابط حاکم بر قرائن و امارات مورد استفاده قرار می­‌گیرند. بنابراین کیفیت و صحت اقرار خارج از دادگاه مثل هر دلیل دیگری مورد ارزش­یابی دادگاه­‌ها قرار می­‌گیرد 

از موارد اقرار در خارج از دادگاه مثل ماده ۲۳۸ قانون مجازات اسلامی که مقرر می‌­دارد:
«هر گاه یکی از دو شاهد گواهی دهد که که متهم اقرار به قتل عمدی نمود و دیگری گواهی دهد که که متهم اقرار به قتل کرد و به قید عمد گواهی ندهد اصل قتل ثابت می­‌شود و متهم مکلف است نوع قتل را بیان کند…»

اقرار در دادگاه (یا اقرار قضائی ):

اقراری است که طرفین در جلسه رسمی دادگاه و در حین مذاکرات به عمل آورد. بدیهی است اگر اقرار قبل از انعقاد جلسه رسمی دادگاه و یا بعد خاتمه یافتن جلسه و لو اینکه در محل دادگاه باشد اقرار در دادگاه نیست اعتبار اقرار در دادگاه چه شفاهی باشد چه کتبی یکسان است. زیرا اقرار کتبی در حکم اقرار شفاهی است و به هر حال مُقِر ملزم به اقرار خود می‌­باشد.
 
شرایط خاص اقرار به حق الله (امور کیفری):

۱) صراحت: 
اقرا باید صریح و روشن باشد به گونه‌ای که هیچ احتمال خلافی داده نشود در امور کیفری اگر اقرار مجمل باشد مقرّ را ملزم به توضیح و تفسیر نمی‌‌‌‌‌کنند و طبق قاعده‌ی معروف "الحدود تدرأ بالشبهات" از تعقیب او (اگر دلیل دیگر نباشد) صرف نظر می‌‌‌‌‌شود؛ چرا که در امور کیفری باید اطمینان پیدا کرد. اقاریر کیفری با جان، حیثیّت و شرافت افراد ارتباط پیدا می‌‌‌‌‌کند و باید بدون تلقین و در کمال آزادی بیان شود.

۲) تعدد:
فقیهان امامیه در اثبات برخی از حقوق الهی (امور کیفری) تعداد اقرار را شرط دانسته‌اند از جمله برای اثبات زنا و لواط چهار بار اقرار و برای اثبات سرقت قذف و شرب خمر دو بار اقرار لازم دانسته‌اند.

۳) اقرار نزد قاضی:
به عقیده برخی صحت اقراری که موضوع آن حق الله از جمله امور کیفری است اقرار باید در نزد قاضی صورت گیرد.

۴) منجّز بودن یا قطعی بودن اقرار:
مقرّ با قطع و یقین اقرار بر امری کند در صورتی که از روی ظنّ یا شک اقرار بر امری کند اقرار او معتبر نخواهد بود.

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

وکیل حضانت در مشهد

شرایطی راکه می توانیدسلب حضانت کنید؟ چنانچه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...