اعتراض ثالث

 اعتراض ثالث

 دعوی اعتراض ثالث باید بطرفیت محکوم‌له ومحکوم‌علیه دعوی اصلی اقامه شود یعنی خواهان دعوی معترض ثالث بوده وخواندگان محکوم‌له و محکوم‌علیه دعوی اصلی منتهی به صدور حکم قطعی خواهند بود والا با ایراد خواندگان دعوی معترض ثالث طبق ماده ۸۴ قانون ائین دادرسی مدنی رد خواهد شد هر چند خواندگان می‌توانند علاوه بر ایراد مذکور در ماهیت دعوی نیز وارد شده و از خود دفاع نمایند. همچنین دادخواست معترض ثالث باید به دادگاهی که رای قطعی را صادر نموده تقدیم شود مثلا اگر دعوی در دادگاه بدوی رسیدگی شده و رای صادره آن بواسطه عدم تجدیدنظرخواهی قطعیت یافته باشد دادخواست معترض ثالث باید به همان دادگاه بدوی تقدیم شود لیکن اگر رای بدوی بواسطه تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر قطعی شود دادخواست اعتراض ثالث باید به همان دادگاه تجدیدنظر تقدیم گردد.

 نکات

۱. دادگاه در این دعوی باید احراز کند که معترض ثالث در دعوی اصلی بعنوان اصحاب دعوی دخالت داشته یانه و آیا به حقوق معترض ثالث خللی وارد شده یا نه و اگر دادگاه اعتراض ثالث را وارد بداند آن قسمت حکم که به زیان ثالث است را فسخ می‌نماید و در غیر این‌صورت تمام رای را فسخ میکند.

۲. در مورد احکام غیرقطعی معترض ثالث حق اعتراض و تجدیدنظرخواهی از آنرا ندارد مگر بعد از قطعیت رای بتواند اعتراض کند یا در صورت اعتراض و تجدیدنظرخواهی اصحاب دعوی بعنوان وارد ثالث طرح دعوی کند.

 ۳. اعتراض ثالث باید در شعبه‌ای که حکم قطعی را صادر نموده رسیدگی شود و قاضی صادر کننده حکم قطعی در این مرحله نمی‌تواند اعلام رد کند زیرا رسیدگی قبل قاضی طبق ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی مدنی از موارد رد نیست.

 ۴. اعتراض ثالث قبل از اجرای حکم مورد اعتراض قابل طرح است و بعد از اجرای حکم نیز در صورتی معترض ثالث می‌تواند طرح دعوی کند که حقوق متصوره معترض ثالث موجود بوده و با اجرای رای حقوق وی از بین نرفته باشد. 

۵. معترض ثالث می‌تواند درخواست تاخیر عملیات اجرائی رای قطعی را تا رسیدگی و صدور حکم قطعی اعتراض ثالث مطرح نموده و اگر مدعی باشد که رای صادره اشتباه اجرا شده و موجب ضرر وی شده (مانند دو ملک مجاور هم) باز هم باید دادخواست اعتراض ثالث به عملیات اجرائی موضوع مواد ۱۴۶ و ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی تقدیم کند.

۶. ضمن دعوی اعتراض ثالث نمی‌توان دعاوی دیگری مطرح نمود و دعوی فقط در حدود اعتراض به رای صادره قابل طرح خواهدبود و دعاوی مرتبط با دعوی اعتراض ثالث باید بموجب دادخواست جداگانه مطرح شود و دادگاه دعاوی مرتبط با آنرا نیز که تواما مطرح شده همه را با هم رسیدگی خواهدنمود.

 

 

 

 

تماس با وکیل در مشهد

محمد ابراهیم صادقی زاده

وکیل در مشهد

وکیل رسمی دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

تلفن تماس :  ۳۸۴۴۳۰۸۱ – ۰۹۱۵۵۱۵۳۴۲۳

آدرس : مشهد خیابان احمد آباد – نبش ملاصدرا ۱ پلاک ۱/۱۰۴ طبقه اول واحد 3

 

درباره ی yaghooti

مطلب پیشنهادی

بازدید سرزده رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه صبح یکشنبه به صورت سرزده از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه (۱۲۹) ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...